A táblagép vagy tábla PC egy hordozható számítógép, amelyet leginkább tartalomfogyasztásra fejlesztettek ki. A tábla PC méretéhez képest nagy kijelző mérettel rendelkezik, - amely növeli a felhasználóélményt -, azonban a kezelhetőséget nehezíti a hiányzó beviteli perifériák tartalomgyártás és szerkesztés esetén. Lényegében tulajdonságai és mérete alapján az ún. marokkészülékek (PDA, okostelefonok) és a billentyűzettel rendelkező netbookok közé helyezhető. A tábla PC célja a tényleges hordozhatóság megtartása mellette a kényelmes tartalom felhasználáshoz szükséges (minél nagyobb) kijelző méret elérése. A tábla PC elsődleges kezelési felülete a kijelzőként is funkcionáló érintőképernyője, ami a billentyűzettel és egérrel rendelkező számítógépekhez képest eltérő felhasználási, fejlesztési és vezérlési (programozási) filozófiát követel. Leegyszerűsített tábla PC-re szabott alkalmazások által egyes alapvető használati funkciók könnyebben vezérelhetőek, mint az ún. „asztali számítógépek” esetén, azonban ezen egyszerű használati módon túllépő igény esetén a lehetőségek erősen korlátozottak.
A táblagépeknél ma már követelménynek tekinthetők az olyan integrált kiegészítő eszközök, mint a vezeték nélküli kapcsolatot szolgáló eszközők: wi-fi, bluetooth vagy ritkábban mobil net használat. Valamint olyan hasznos kiegészítők, mint a mikrofon, hangszóró, GPS, kamera, giroszkóp és a magnetométer.
A tábla PC pontos definíciója nehéz, mivel több cég párhuzamosan és több irányból megközelítve fejlesztett olyan modelleket évtizedeken át, amely részben ebbe a szegmensbe sorolható. Így meghúzni egy pontos határvonalat nem lehet. Jobb híján, mivel ezt a piaci szegmenst önállóvá és meghatározóvá az Apple iPad-je tette így ebből a eszközből kiindulva meghatározhatjuk, hogy ma leginkább mi tekinthető táblagépnek és mik a jellemzői.
Az egyik legátfogóbb meghatározás a következő: A tábla PC jelenleg a legnagyobb olyan kézben használható személyi számítógép, amely tényleges használat közben is mobilisnek tekinthető, kézben használható speciális támasz (pl. asztal) vagy segédeszköz nélkül.
Mérete leginkább 7–14 inch hasznos képátló közé tehető. Nyilván a mérettrend változhat idővel, de azért ennek rugalmassága behatárolt hiszen a túl nagy készülék elveszíti a könnyen hordozhatóság előnyét a kisebb méret pedig már értelmetlené teszik a már jelenlévő okostelefonok.
Manapság az elvárt tábla PC jellemzők közé a következő tulajdonságok tartoznak:
Nincs beépített billentyűzet, helyette érintőképernyő virtuális klaviatúrával.
Színes kijelző.
Vezeték nélküli kapcsolat (rendszerint wi-fi).
Minimális vezetékes ki- és bemenet (rendszerint audiókimenet és USB-port, ami ideális esetben töltő csatlakozás is).
Több órás üzemidő (a mobilitás érdekében).
Média fájlokat lejátszik és Internet böngészésre alkalmas.
Egyes újabb modelleknél GPS és beépített kamera.
A tábla PC mára tömegáruvá váltak, amely átlag otthonban is jelen lehet, de már most nagy az ipari érdeklődés is a benne rejlő lehetőségek miatt. Főleg az egészségügyben tűnik hasznosnak a hordozható, szöveget, képet, videót megjelenítő színes nagy képernyő méretű eszköz.
A másik fontos hasznosítási terület az oktatásé lehet, de ez a szektor meglehetősen ár érzékeny. Mindenesetre Indiában bejelentették az oktatásra szánt leegyszerűsített tábla PC-t, amely állami támogatással 35 dollárért lesz elérhető a diákoknak. Ennek a tábla PC-nek a teljes ára nagyjából 60 dollár lesz a tervek szerint Indián belül.
Érdekes és biztató eredményt hozott a „One Laptop Per Child” szervezet kísérlete a táblagépek oktatásban való hasznosságáról. Két - modern civilizációtól elzárt - etióp faluban osztottak szét Motorola Xoom tábla PC-ket az analfabéta gyerekek között. A táblagépekre előtte oktató programokat, e-könyveket és filmeket telepítettek. Egyetlen műszaki segítség, amit adtak a napelemes töltők és azok használatát megmutatták a felnőtteknek. Heti egyszer meglátogatta egy kutató a gyerekeket, hogy felmérje a fejlődésüket. Néhány hónap alatt figyelemre méltó eredményeket mutattak. Volt például olyan gyermek aki kívülről tudta az „ABC” dalt, vagy egyes szavak letudott írni. A legmeglepőbb mégis az volt, hogy 5 hónap után a gép bizonyos letiltott funkcióit feltörték a gyerekek, akik számítástechnikai eszközt a kísérlet előtt nem használtak.